fbpx Üst bar özel içeriği

Müşteri Risk Yönetimi: Riskleri Kontrol Altına Almanın Yolu

Müşteri risk yönetimi, her işletme için kritik öneme sahiptir. Sahada satış performansınız iyi olabilir. Ancak, tahsilatlarınız aynı oranda değilse, tehlike çanları çalmaya başlamış demektir.

Bu yazımızda işletmelerin, müşteri risk analizlerini nasıl yapmaları gerektiğinden; müşterileri kategorize ederek, doğru tahsilat ile riskleri kontrol altına almalarını sağlayacak sistemden bahsedeceğiz.

Bilal KILINÇ

Dijital Pazarlama Yöneticisi

Müşteri Risk Yönetimi: Riskleri Kontrol Altına Almanın Yolu

Müşteri Riski Nedir?

Müşteri riski, işletmelerin satış sonrası tahsilat süreçlerinde, mali krizleri önlemek için alınması gereken bir dizi önlemler olarak ifade edilebilir. Her işletmenin kendine göre önlemleri olabilir. Ancak, otomasyon sistemleri ile kontrol altına alınması, en ideal olanıdır.

Örneğin, satış temsilciniz daha önce tanımadığı bir noktada ürün satışı yapmak üzere. Fakat müşterinin ödeme geçmişi, cari açığı gibi kritik bilgileri bilmeden yaptığı satış, tahsilat sorununu beraberinde getirebilir. Bu da işletmeniz için potansiyel bir risk anlamına gelir.

Risk Yönetimi Nasıl Olmalı?

Bunun yerine otomasyon sistemi kullanarak, mobil cihazından ziyaret öncesi müşteri profilini kontrol eder, tüm kritik bilgilere sahip olur.  Kendinden emin ve başarılı bir şekilde satışını gerçekleştirebilir.

Mevcut müşteriler için bu böyle olduğu gibi, her yeni müşteri zamanla kendi profilini oluşturur. Sistemde kayıt altına alınarak, sürece dahil olur.

Otomasyon sayesinde merkez ofis, müşterinin tahsilat performansına göre, soğuk satış veya sıcak satış için kısıtlama koyabilir. Örneğin, bu müşteriden son 15 gün içinde tahsilat yapılmamışsa, yeni sipariş veya fatura kesimini engelleyerek uyarı verebilir.

Müşterinin cari hesap ekstresine bakabilir, vadesi gelmiş ve vade aşımına uğramış faturalarını görebilir. Noktanın tahsilat performansını ve açık hesabını görerek noktanın riskini rahatlıkla yönetebilir.

Müşteri riski kontrol altına alınmakla birlikte, temsilcinin performansı da artar.

Sayfa başına kaydırma butonu.