fbpx Üst bar özel içeriği

Perakende Satış Noktalarındaki Ürün Fiyatlarınızı Nasıl Kontrol Altına Alırsınız?

Ürünlerinizin fiyatlarını kontrol altına almakta zorlanıyor musunuz? Satış noktalarındaki ürünlerinizin ve rakip ürünlerin güncel olarak fiyatlarını takip ve analiz etmeyi mi istiyorsunuz? Ürünlerinizi belirlediğiniz şubede ve fiyatlarda satılmasını sağlamak mı istiyorsunuz?

Bu makalede tüm perakende satış noktalarınızdaki ürün gamı fiyatlarınızı ayrı ayrı nasıl analiz edeceğinizi, kontrol altına alıp, sürdürülebilir ve yönetilebilir hale nasıl dönüştüreceğinizi öğreneceksiniz.

Bilal KILINÇ

Dijital Pazarlama Yöneticisi

Ürün gamınızda bulunan her bir ürün için bulunduğu şube ve raf kendi pazarıdır. Elbette pazarda rakiplerde olacaktır. Bu ise ürünün fiyatını belirlemede kilit rol oynar.

Kendi ve rakip ürünlerin fiyatlarını karşılaştırmak ve buna göre fiyat dengesini sağlamak, pazarda rekabet gücünüzü artırır. Satışları olumlu yönde etkiler.

Ancak sadece rakip ürünlerin fiyatlarını kontrol etmek yetmez. Belirlediğiniz ürün ve şubede, istediğiniz fiyatlarda satışının gerçekleştiğinden de emin olmalısınız.

Fiyat analizi, kontrolü ve yönetimi, bir işletme için kritik öneme sahiptir. Her gün ya da her hafta takibinin gerçekleştirilmesi gerekir.

Ancak bu, ürün gamınız sayıca fazla ve satış noktalarınız farklı lokasyonlarda olduğunda, tüm operasyonu yönetebilmek için bir yazılıma ihtiyaç duyarsınız.

Three-S saha ekip yönetimi yazılımı ile yukarıda geçen tüm operasyonu nasıl 2 adımda kolayca yönetebileceğinize ve derinlemesine analiz ederek, kontrol sağlayabileceğinize bakalım.

#1 Kendi ve rakip ürünlerden hangileri, hangi şubede, hangi fiyata satıldığını görün

Hem kendi, hem de rakip ürünün hangi şubede hangi fiyatta ve ne sıklıkta satıldığını, ayrıntılı bir şekilde kolayca analiz ederek, fiyatları daha verimli optimize edebilirsiniz.

Three-S Fiyat Sıklık Raporu

#2 Fiyat trendini yakalayın

Hangi ürün, hangi şubede, hangi fiyatta daha iyi satıldığını öğrenmek için perakende satış noktalarına bir fiyat aralığı belirlersiniz. Örneğin bir ürün için min. 9₺, max. 15₺ fiyat aralığı.

Sahadan toplanan verilerle hangi ürünün, hangi şubede, hangi fiyata satıldığını takip edebilirsiniz. Böylelikle ağırlıklı ortalama fiyatlarını baz alarak, daha iyi satan fiyatları belirler, doğru fiyatları ortaya çıkarabilirsiniz.

Three-S Fiyat Trend Raporu

Bu veriler, sahada merchlerle birlikte geliştirilmiş, ihtiyaçlara cevap veren, pazar lideri Three-S merch uygulamasını kullanan, saha ekiplerinizin nokta ziyaretlerinde, ürün fiyatlarını sisteme girmesiyle toplanır.

Merkezde yöneticiler için geliştirilmiş olan Three-S Desktop uygulaması, bu verileri işleyerek, ihtiyaca göre şekillenebilen raporlar edinebilmenizi sağlar.

Sayfa başına kaydırma butonu.