fbpx Üst bar özel içeriği

İş Zekası (BI) Nedir? İşletmeler Ne için Kullanır?

İş Zekası (Business – Intelligence), işletmelerin taktiksel planlama süreçlerinde, karmaşık olarak tutulan verileri, kolaylıkla anlaşılabilir grafik ve görselliğe dönüştürerek, hızlı ve doğru kararlar alınmasında kritik öneme sahip bir yazılım sistemidir.

Bilal KILINÇ

Dijital Pazarlama Yöneticisi

İş Zekası (BI) Nedir? İşletmeler Ne için Kullanır?

İşletmeler için Neden Önemlidir?

Birçok veriye sahip olabilirsiniz. Ancak bu veriler sizin için anlamlı hale dönüşmedikçe pek bir şey ifade etmeyecektir.

Genellikle belli aralıklarda işletmeler durum değerlendirmesi ve önemli kararlar almak için toplantılar yapar. Verilere dayalı rapor oluşturarak bir sunum yapılır.

Bu rapor manuel olarak çalışıldığında birkaç gün sürebilir. Çünkü veriler toplanır, analiz edilir, konuya göre ayrıştırılıp listelenir. Fırsatlar ortaya çıkarılıp analiz edilir. Olası problemler tespit edilir.

Sonra bu süzülen bilgi kümesi ile şablonlar, grafikler ile anlaşılır raporlar üretilir.

Günler alan bu çalışma süreci, zaman ve efor kaybına neden olur. Bazen istenilen performans çeşitli sebepler ile ortaya çıkmaz.

İşte tamda burada İş Zekası (BI) sistemi devreye girer. İş Zekası ile bu süreç tamamen otomatiktir. İstenilen odak noktaya göre, çok kısa zamanda verimli sonuçlar alınır. Değerli veriler, BI (Business Intelligence) sisteminde işlenir ve yönetilebilir hale dönüşür. Doğru bir strateji ile başarılı planlama amaçlarınıza hizmet eder.

Avantajları Nelerdir?

İşletmelere zamandan ve iş yükünden tasarruf sağlar. Paylaşılabilir içgörü raporların üretilmesi, görünürlüğü artırır ve şirket içi her alanda kullanılabilir raporların kolaylıkla oluşturulmasını sağlar.

  • Veri analizini ve performans değerlendirmesini hızlandırmada,
  • Verimsizliği tespit ederek, verimliliği artırmada,
  • Potansiyel sorunların tespit edilmesinde,
  • Yeni gelir akışları bulunmasında,
  • Geleceğe yönelik büyüme alanlarının belirlenmesinde yardımcı olur.
Sayfa başına kaydırma butonu.