Üst bar özel içeriği

Rut Planı Nedir? Etkili Rut Planı Nasıl Oluşturulur?

Rut kavramı saha satışı yapan ya da müşteri ziyaretleri gerçekleştiren üretici, bayi, dağıtım ya da pazarlama şirketleri için çok tanıdıktır.

Plasiyer ya da merch satış ekipleri, ziyaret edeceği perakende satış noktalarına, yöneticileri tarafından planlanmış, günlük, haftalık ya da aylık rut planına göre hareket ederler.

Rut Planı, hangi temsilcinin, hangi lokasyonda, hangi noktaları ziyaret etmesi gerektiğini ortaya koyan bir çalışmadır.

Bilal KILINÇ

Dijital Pazarlama Yöneticisi

Rut Planı Nedir? Etkili Rut Planı Nasıl Oluşturulur?

Etkili Rut Planı Oluştururken Nelere Dikkat Edilir?

Satış hunisinde kritik öneme sahip Rut Planı, saha ekibinin performansı açısından da çok önemlidir.

Rut planlamadaki nihayi hedef, temsilci için mümkün olan en iyi performansı yakalamasıdır. Daha az sürede, daha çok ziyaret elde ederek, müşteri memnuniyeti, ürünlerin bulunurluğu, daha rekabetçi olmayı ve zamanı verimli kullanmayı mümkün kılmaktır.

  • Birbirlerine yakın mesafelerde olan satış noktalarını aynı güne planlamanız, temsilcinin yolda geçen zamanını minimize ederek, daha fazla müşteri ziyareti ve yakıt tasarrufu sağlar.
  • Rakip firmaların ziyaret günlerini hesaba katmanız, rekabet zeminini ortadan kaldırır.
  • Lokasyona, araçla ulaşımın mümkün olduğundan emin olun. (uzun süreli yol çalışmaları, semt pazarları v.b. ulaşım problemleri)

Rut Planınız Sahada Çalışıyor mu? Temsilciler Planınıza Sadık mı?

Rut planınız hazır. Stratejik ve performansa dayalı olarak hazırladığınız Rut planınıza, saha ekibinizin sadık kaldığından emin olmak istersiniz. Ve tüm süreci kontrol etmek istersiniz.

Planla, izle, ölç, yönet kuralına göre hareket etmeniz gerektiğini ve bunun ancak bir yazılım kullanılarak mümkün olabileceğini de biliyorsunuz.

Evet, çünkü başarılı bir satış hunisinde bu aşamalar kritik öneme sahiptir.

Bu makale sadece Rut planı ile ilgili olduğundan konuyu dağıtmak istemiyoruz. Ancak bu noktada bir yazılıma ihtiyaç duyuyorsanız ve ya bir yazılım kullanıyor, fakat memnun değilseniz Türkiye’de en çok kullanılan; merchler ve yöneticiler tarafından çok sevilen kullanımı kolay Three-S uygulamamız hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki banner dan ulaşabilirsin.

Sayfa başına kaydırma butonu.